Найти на сайте:


параметры поиска

Польові шляхи та невитребувані паї

Автор: Land Development
Просмотры: 1731
Опубликовано: 902 дня назад (14 июня 2014)
Рубрика: Без рубрики
0
Голосов: 0
Расскажите друзьям:

Як на даний час оформити проектні польові шляхи, кому вони належать? 2. Чому не реєструють договори оренди на невитребувані частки, по ЗКУ ст 125, 126 момент права після державної реєстрації такаж ситуація і з господарськими дворами? 3. сільські ради не можуть зареєструвати бо нема всіх сертифікатів, та в Україні вже в 2013 році реєстратор один, як бути?

1. Польові шляхи
Відповідно до частини 2 статті 22 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) "До земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо)".
Таким чином польові шляхи відносяться до несільськогосподарських угідь у складі земель сільськогосподарського призначення. Такі угіддя паюванню не підлягали. Тому можливі два варіанти:
1. Земельні ділянки під шляхами залишилися в державній (комунальній) власності і перебувають у запасі.
2. Відповідні земельні ділянки були надані в постійне користування сільгосппідприємствам (КСП чи іншим).
В останньому випадку долю земельних ділянок потрібно вирішувати з урахуванням факту реорганізації чи ліквідації КСП, наявності правонаступництва, можливого припинення права постійного корисутвання тощо.
Оформити право на польові шляхи в принципі можна в загальному порядку (див. ст.ст.118, 123 ЗКУ). Проте слід врахувати наступні проблеми:
1. В більшості випадків отримати відповідну ділянку можна лише через процедуру земельних торгів. Виключення з цього загального правила наведені в частині 2 статті 134 ЗКУ.
2. При відведенні може виникнути проблема з визначенням цільового призначення земельної ділянки. На наш погляд правильним варіантом буде "для іншого сільськогосподарського призначення" (код КВЦПЗ 01.13), проте через відсутність практики місцеві чиновники можуть запропонувати інші варіанти. Найгірше в цій ситуації те, що позиції різних органів можуть бути неузгодженими між собою.

2. Реєстрація договорів оренди невитребуваних земельних часток (паїв)
Найчастіше проблеми з реєстрацією договорів орендщи невитребуваних паїв виникають через нерозуміння (як орендарями, так і чиновниками) того, що земельна частка і земельна ділянка - це різні речі. Норма статті 125 ЗКУ ("Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав") стосується лише земельних ділянок, але не земельних часток. Для останніх слід керуватися наказом Держкомзему України "Про затвердження форми Типового договору оренди земельної частки (паю)" від 17.01.2000 р. №5, яким передбачено реєстрацію договорів оренди земельних часток паїв місцевими радами. Така реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідного запису в книгу записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв). Дані питання врегульовані Порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженим постановою КМУ від 24.01.2000 р. №119 (далі - Порядок №119).
Таким чином реєстрація договорів оренди земельних часток (паїв) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень непотрібна, а реєстрація в місцевій раді є доволі простою процедурою.
Щодо відсутності сертифікатів на невитребувані паї зазначимо, що така ситуація є нормальною, оскільки частина осіб, які мають право на земельну частку (пай) так і не отримали належних їм сертифкатів. Але укладення договорів оренди в цій ситуації проблематичні. Адже і в Типовому договорі, і в Порядку №119 неодноразово згадується саме сертифікат. Так, пункт 3 Порядку №119 передбачає, що "Для реєстрації договору оренди орендодавець подає особисто або надсилає поштою до відповідного виконавчого комітету органу місцевого самоврядування:
договір оренди у двох примірниках;
сертифікат на право на земельну частку (пай)".
І виключення з цього правила немає. Тому за відсутності сертифікату укладення та реєстрація договору оренди земельної частки (в тому числі невитребуваної) на нашу думку неможливі.

Посилання: матеріал використаний із сайту http://landlaw.org.ua/consultations/c113

Доручення без мети: для чого нове керівництво Держземагентства збирає інформацію про землю ? | Земельный аудит-юридическая проверка земли
Теги: земля
Комментарии (0)О проекте / Авторам / Реклама / АгроМаркет / АгроТорги / Партнеры / Доп.услуги / Контакты / Карта сайта / Архив
Twitter Facebook